Stolica światowej kultury

Stolica światowej kultury

Południe Europy stanowi zdecydowanie najważniejszą część świata, jeżeli chodzi o czasy starożytne. Dzisiejsze Bałkany oraz Półwysep Apeniński stały się miejscem narodzin pierwszych rozwiniętych cywilizacji, bez których z całą pewnością nie bylibyśmy w takim miejscu pod kątem kulturalnym oraz technologicznym. Od wielu set lat jednym z najważniejszych punktów na mapie świata jest Rzym.

Starożytna perła

Stolica Włoch należy do kluczowych miejsc z wielu względów. Przede wszystkim jednak właśnie tam możemy doświadczyć niesamowitego dziedzictwa włoskiej cywilizacji, która przez lata była zdecydowanie najbardziej rozwiniętą na całym świecie – przynajmniej tym znanym z perspektywy europejskiej. Oczywiście możemy wyróżnić wiele aspektów, w których Rzymianie górowali nad resztą społeczeństwa. Przede wszystkim bez nich nie mielibyśmy kanalizacji. Akwedukty służące do transportu wody lub ścieków stanowiły całkowitą rewolucję w miastach i do dzisiaj cieszą się ogromnym uznaniem. Wiele z zabytków ostało się do dzisiaj, tak jak słynne Koloseum. Aparat fotograficzny to obowiązkowe wyposażenie w momencie, w którym chcemy zwiedzać największe miasto Półwyspu Apenińskiego.

Wpływ religii

Trudno udać się do Rzymu bez chociażby króciutkiej wizyty w Watykanie. Stolica Apostolska cieszy się ogromnym uznaniem na całym świecie. Jest to po części chichot historii, ponieważ doskonale pamiętamy przypowieść o narodzinach Jezusa. To właśnie na mocy dekretu cesarza oraz dygnitarzy rzymskich miał on być zamordowany. Po latach mozolnego budowania chrześcijańskiej religii, stała się ona niezwykle ważną częścią społeczeństwa rzymskiego i po wielu latach to właśnie Rzym stał się najważniejszym miejscem dla każdego katolika. Oczywiście w dzisiejszych czasach nie wszystkie działania ze strony Watykanu są akceptowane. Widać to na przykład po nastrojach społecznych w naszym kraju, kiedy coraz więcej rzeczy ukrytych w archiwach wychodzi na jaw.

Przez żołądek do serca

Każde miasto na Półwyspie Apenińskim słynie z doskonałej kuchni. Włosi stawiają sobie za punkt honoru przygotowanie swoich koronnych potraw z niezwykłą wręcz miłością i troską. Na pierwszym miejscu rzecz jasna stawia się pizzę oraz różnego rodzaju makarony. Nie należy zapominać o dodatku w postaci wina. Szefowie kuchni dokładają wszelkich starań, aby trunki jak najlepiej pasowały do danych potraw, aby można było wyciągnąć nawet więcej, niż sto procent smaku i aromatu.