Południe Włoch - czy warto tam pojechać?

Południe Włoch - czy warto tam pojechać?

Italia przez wiele stuleci była pewnego rodzaju tyglem kulturowym. Niezliczona liczba wszelkiego rodzaju księstw pod niemałym wpływem papieża nie była w stanie się zjednoczyć. W pewnym sensie taki stan rzeczy pozostał aż do dzisiaj. Warto w tym momencie zauważyć, że każda część Włoch jest bardzo charakterystyczna, szczególnie najbardziej południowe zakątki.

Bieda widoczna wszędzie

Na pierwszym miejscu wybiera się właśnie ten region Italii ze względu na temperaturę. Na południu od kwietnia do września mamy gwarancję doskonałej pogody, z pojedynczymi dniami zakończonymi opadami deszczu. Warto jednak zaznaczyć, że ulice Neapolu czy Palermo nijak nie przypominają tego, co możemy doświadczyć w Mediolanie czy Turynie. Zdecydowanie gorzej rozwinięty region Włoch przyciąga bardzo dużą biedę, która ma również swój urok. Pasja na twarzach wielu osób oraz wyjątkowa architektura sprawiają, że warto znaleźć chwilę na wykonanie wyjątkowych fotografii. Bezlusterkowce Canon, które świetnie wyłapują nawet najdrobniejsze detale, sprawdzą się do tego celu doskonale.

Przez żołądek do serca

Mało rzeczy tak bardzo łączy Włochów z różnych regionów tego kraju, jak jedzenie. Pizza to skarb narodowy, z którego regularnie korzysta się na całym świecie. Także w Polsce cieszy się ona gigantyczną popularnością. Prawda jest jednak taka, że smak poznańskiego lub warszawskiego ciasta nawet nie stał obok tego, czym zachwycają każdego dnia szefowie kuchni z południa Półwyspu Apenińskiego. Nie chodzi tylko i wyłącznie o najwyższą jakość świeżych składników, które dosłownie mają na wyciągnięcie ręki. Sztuką jest wykonania takiego pozornie prostego dania z pasją. Właśnie z tego powodu miliony osób z całego świata za najważniejszy punkt takiego wyjazdu stawia pierwszy kęs kawałka klasycznej pizzy z sosem pomidorowym.

Futbolowa gorączka

Neapol zawsze będzie kojarzył się z futbolem. Po raz kolejny potwierdza się teoria, że jest to sport najbiedniejszych, który wzbudza w nich wręcz fanatyczne emocje. Duży wkład w jego rozwój na południu Półwyspu Apenińskiego miał Diego Maradona. Niedawno zmarły, były piłkarz zachwycał każdego tygodnia dziesiątki tysięcy kibiców swoją nieprzeciętną grą. Jego Napoli w tym roku ma niepowtarzalną szansę na zdobycie trofeum dla najlepszej drużyny w rozgrywkach ligowych we Włoszech.