Podróż do perły Adriatyku

Podróż do perły Adriatyku

Chorwacja szczególnie polskim turystom bardzo mocno przypada do gustu. Każdy z nich znajduje tam coś innego - niektórzy widzą tam szansę na dojazd samochodem, dla innych to znakomita okazja na poznanie bałkańskiej kultury. Prawda jest jednak taka, że przede wszystkim jedziemy tam dla zjawiskowych plaż i wyjątkowej pogody, w czym bez wątpienia przoduje Dubrownik.

Małe czy duże miasto?

Kiedy spojrzymy na mapę oraz liczbę mieszkańców nie będziemy w stanie uwierzyć, że jest to jedna z najpopularniejszych destynacji w tej części Europy. Kilkadziesiąt tysięcy osób urzędujących tam na co dzień plus niczym nie wyróżniające się na pierwszy rzut oka tereny nie sprawiają, że Dubrownik wyróżnia się na tle innych miast w Chorwacji. To miasto swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim niezwykłej architekturze. To właśnie dzięki niej stanowi magnes dla wielu turystów, którzy chcą przeżyć absolutnie wyjątkowe wakacje. Dlatego uzbrajają się oni w aparaty fotograficzne, dzięki czemu są oni w stanie bez problemów wyłapać wszystkie wyjątkowe ujęcia.

Śladami rodziny Lannisterów

Gra o Tron stanowi do dzisiaj jeden z najpopularniejszych serialów w historii światowej telewizji. Nie da się ukryć, że niektóre z ujęć zapierają nam dech w piersiach. Bardzo duża część z nich była kręcona właśnie w Dubrowniku. Szczególnie dotyczy to scen dotyczących Królewskiej Przystani - miejsca, w którym urzędowała rodzina królewska. Spacery po Starym Mieście mogą odkurzyć bardzo dużo wspomnień sprzed telewizora. Ikoniczne wręcz sceny jak ostateczna bitwa na sam koniec ósmego sezonu, najważniejsze wydarzenia związane ze zmianami na tronie - to wszystko było kręcone właśnie w Dubrowniku. Ciekawostką jest fakt, że owoce i warzywa użyte do obrzucenia Cersei Lannister podczas jest marszu wstydu były niesprzedanym asortymentem przez lokalnych właścicieli straganów.

Nie tylko kontynent

Warto jednak zwiedzić coś więcej, niż samo miasto. Wystarczy zakup względnie taniego biletu na statek, aby już po kilkunastu minutach znaleźć się na jednej z wielu malutkich wysepek, znajdujących się wokół Dubrownika. Jest to świetnie miejsce zarówno na spacer, jak również opalanie się na plażach czy kamieniach. Coraz większą popularnością cieszy się wynajem kajaków i zwiedzanie brzegu tych wysepek z zupełnie innej, nieznanej wcześniej perspektywy.