Najlepsze rodzaje kamer cyfrowych

Najlepsze rodzaje kamer cyfrowych

Niektórzy uważają, że smartfony wyparły kamery cyfrowe i coraz rzadziej sięgamy po taki sprzęt. Nic bardziej mylnego! Żaden smartfon nie jest w stanie zastąpić tego, co mają do zaoferowania kamery cyfrowe. Jeżeli o kręceniu filmów myślisz całkiem poważnie, sprawdź, jaki rodzaj kamer szczególnie powinien przykuć Twoją uwagę.

Jakie są rodzaje kamer cyfrowych?

Rynek oferuje nam wiele ciekawych produktów, więc zanim jeszcze upatrzymy sobie konkretny model, powinniśmy sprawdzić, jakie grupy kamer cyfrowych występują. Dzięki temu dopasujemy kamerę do naszych umiejętności oraz rodzaju filmu, w którym chcemy się wyspecjalizować. Podstawowy podział składa się z: Kamer amatorskich (konsumenckie), kamery cyfrowe profesjonalne, kamery cyfrowe półprofesjonalne, mini kamery oraz kamery sportowe. Coraz częściej możemy spotkać się z kamerami 360 stopni. Choć jest to nowy produkt na rynku, świetnie sprawdza się w sytuacjach, w których kręcimy filmy na YouTube lub na media społecznościowe. Jak sama nazwa wskazuje kamera obraca się o 360 stopni, co w wielu sytuacjach jest bardzo przydatne.

Parametry, na które warto zwrócić uwagę

By wybrać odpowiedni produkt, musimy dokładnie zapoznać się z najważniejszymi parametrami. Zakup kamery cyfrowej to spora inwestycja, więc na pewno chcemy wybrać dobry model, który będzie służył nam przez długie lata. W kamerach bardzo ważnym elementem jest ekran. Większość modeli posiada ekrany LCD, które pozwalają na kontrolowanie nagrywanego obrazu. Choć jest to podstawowa kwestia, należy zwrócić również uwagę na wielkość i rozdzielczość ekranu, to czy jest ekranem dotykowym, oraz jego jasność. Obiektyw jest jedną z ważniejszych części kamer cyfrowych. Pozwala na przybliżanie i oddalanie obiektów, co w filmie ma szczególne znaczenie. Kamerę koniecznie należy przetestować pod względem jakości dźwięku, czasami możemy się zdziwić, jak nieadekwatny jest on do obrazu, jak jego słaba jakość, może zepsuć nam całe nagranie. Zwróćmy uwagę również na stabilizację obrazu. W kamerach występują dwa rodzaje – cyfrowa i optyczna, obie służą temu, by obraz nie był roztrzęsiony, a ujęcia były wyraźne.

Jaką kamerę cyfrową wybrać?

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z filmem, na pewno stajesz przed wieloma trudnymi decyzjami. Jeżeli nasza wiedza jest znikoma, przed wybraniem konkretnego modelu, warto zapoznać z recenzjami i opiniami klientów, to na pewno nieco rozjaśni nam temat i ułatwi zakup. Jeżeli kupujemy kamerę w sklepie stacjonarnym o pomoc warto poprosić sprzedawcą, który udzieli fachowej rady.