Na co zwrócić uwagę przy zakupię aparatu cyfrowego?

Na co zwrócić uwagę przy zakupię aparatu cyfrowego?

Chociaż każdy praktycznie telefon posiada wbudowany aparat, to i tak taki sprzęt nie dorasta do pięt tradycyjnym aparatom fotograficznym. Cechują się one lepszym obiektywem oraz szerszym zakresem podstawowych i zaawansowanych funkcji. Dla kogoś, kto nigdy wcześniej nie kupował aparatu, zakup tego pierwszego z pewnością nie będzie łatwy. W poniższym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie aparatu cyfrowego.

Ile środków finansowych chcesz przeznaczyć na zakup aparatu fotograficznego?

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę to budżet, jakim dysponujemy. Powstaje zatem pytanie, ile chcemy wydać na zakup aparatu fotograficznego? Pragniemy zwrócić uwagę, że rozbieżność cenowa jest bardzo duża, a to wynika ze specyfiki rynku. Jednak najtańsze kompaktowe aparaty fotograficzne są dostępne już od 300 zł – to oznacza, że każdy znajdzie model dla siebie. Na rynku głównie sprzedawane są lustrzanki oraz bezlusterkowce. Omawiając aparaty, należy pamiętać, że niektóre modele są przeznaczone dla zawodowych fotografów, a niektóre dla amatorów dopiero chcących rozpocząć swoją przygodę z fotografią. Z tego powodu możemy spotkać aparaty kosztujące od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Ceny jednak nie biorą się z kapelusza. Wynikają one z jakości danego sprzętu. Aparat cyfrowy dodatkowo samodzielnie możemy ulepszać, zakupując lepsze obiektywy czy lampy błyskowe.

Na jakie parametry należy zwrócić uwagę, wybierając aparat fotograficzny?

Cena aparatu jednak nie jest najważniejsza. Same aparaty kompaktowe bardzo różnią się od siebie. Na rynku spotkasz przykładowo aparat cyfrowy, który przypomina wielkością smartfon lub lustro. To w doskonały sposób pokazuje szerokość rynku fotograficznego. Rozmiar aparatu, który zakupisz w późniejszym czasie, będzie determinował sposób jego transportu. Małe aparaty fotograficzne mieszczące się w futerale z pewnością zmieszczą się do naszej kieszeni czy torebki. W przypadku zakupu sprzętu o pokaźniejszym rozmiarze będziemy musieli zakupić dedykowaną torbę lub plecak fotograficzny. Niebagatelne znaczenie ma również zasilanie. Niektóre modele zasilane są bateriami AA lub AAA. Coraz więcej jednak producentów produkuje modele z własnymi akumulatorami.

Parametry mają znaczenie

Zakupując aparat cyfrowy, warto zwrócić uwagę na poszczególne parametry i funkcje, które przecież wpływają na jakość zdjęć. Wśród parametrów godnych uwagi znajdziemy: rozdzielczość matrycy, obiektyw z zoomem, jasność obiektywu, funkcja makro, stabilizacja obrazu oraz czas ustawiania ostrości.