Na co zwrócić uwagę przy wyborze aparatu fotograficznego?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze aparatu fotograficznego?

Kiedyś fotografowanie było zadaniem dla profesjonalistów, dziś jednak ogólny dostęp do narzędzi dla pasjonatów i amatorów pozwala cieszyć się tą sztuką każdemu. Instagram czy Facebook pozwalają dzielić się efektami swojej pracy, a dodatkowe filtry ułatwiają obróbkę końcową. Czy jednak potrzebujemy wysokojakościowego sprzętu?

Na co najpierw zwrócić uwagę...?

Od czego zacząć? Nikon Z9

Poszukiwania swojego aparatu warto zacząć od pochylenia się nad jedną kluczową kwestią: do czego zamierzamy wykorzystywać aparat? Od tego, jakie zdjęcia będziemy chcieli wykonać i na jakim rodzaju fotografii się skupić, będzie zależało nie tylko to, czy zainwestujemy w body Nikon Z9, ale również to, jaki wybierzemy do niego obiektyw. Istnieje parę funkcji, które powinny cechować aparaty zarówno przyjazne amatorom, jak i odpowiednie dla profesjonalistów. Są to: precyzyjne ustawienie ostrości, wielostopniowy stabilizator obrazu, wysokie ISO, szybka oraz cicha mechaniczna migawka oraz tryb rozpoznawania i śledzenia twarzy.

Aparat dopasowany do potrzeb

Ważne jest, aby mierzyć siły na zamiary – wybierać aparat, który pozwoli nam się rozwijać poprzez dodatkowe opcje, ale jednocześnie nie rzucać się z motyką na słońce i nie wybierać sprzętu zbyt wysokiej klasy, z którego specjalistycznych ustawień manualnych nigdy nie skorzystamy. Laicy na pewno nie odkryją od razu wszystkich możliwości lustrzanki czy aparatu hybrydowego, do tego może nawet zbyt słono zapłacą za wysokiej jakości sprzęt, który szybko może mocno zniechęcić swym skomplikowanym software'em. Wiele zależy więc od charakteru użytkownika – cierpliwości oraz chęci rozwoju. Jak zwykle najważniejszy jest złoty środek.

Sprawdź użytkowość

Pamiętaj: im większa matryca oraz poziomy ISO, a także szybkość klatek na sekundę czy stopnie stabilizacji obrazu, tym wyższa jest jakość wykonywanych fotografii oraz, przy okazji, cena sprzętu. Dla przykładu możemy wziąć pod lupę popularne wśród użytkowników bezlusterkowce ze stajni Canon: serię REIMAGINE Canon – na przykład aparat hybrydowy Canon EOS R6. Cechuje go ośmiostopniowa stabilizacja, ISO 102040, również gwarancja czystego zapisu wideo w rozdzielczości do 4K 60 kl./s i Full HD 120 kl./s. Obecna cena tego sprzętu wynosi około 12 tysięcy złotych, a sam aparat stworzony został z myślą o specjalistach o bogatym doświadczeniu zawodowym. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi modelami tej serii, by wybrać najlepszy – dopasowany do potrzeb i ambicji. Powodzenia!