Na co należy zwrócić uwagę, kupując obiektyw?
Początkowi fotografowie zazwyczaj kupują aparat ze słabym obiektywem. Decyzja o takim wyborze jest podejmowana przy rozpoczęciu przygody z fotografią. Wraz z postępem technologicznym na rynku zaczęły się pojawiać nowe obiektywy, które dostarczały dobre zdjęcia. Obecnie mamy szeroki wybór takiego elementu w aparacie. Na co zwrócić uwagę przy zakupie obiektywu?
Czynnik 1: system i rodzaj matrycy
Zanim zdecydujemy się na zakup obiektywu, warto zwrócić uwagę na mocowanie zlokalizowane w naszym aparacie. Wiele osób nawet nad tym się zastanawia, jednak jeśli nie dobierzemy rodzaju obiektywu do typu aparatu, to nic nie będzie działać. Przykładowo sigma 28 70 to świetny obiektyw dla bezlusterkowców. Jeśli koniecznie chcemy zapewnić sobie daną jakość poprzez zakup danego obiektywu w aparacie, możemy zakupić adapter. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że jest to dodatkowy koszt, a nawet po zamontowaniu adaptera możemy borykać się z pewnymi technologicznymi ograniczeniami. Jeśli chcemy zakupić naprawdę idealnie pasujący obiektyw, warto posiłkować się informacjami zawartymi przez producenta. Przykładowo obiektywy Canon pasują do Canona. Na rynku można spotkać inne typy aparatów, które dzielą się na lustrzanki i bezlusterkowce. To, jaki mam rodzaj aparatu również powinniśmy wziąć pod uwagę. Istotny w kontekście wyboru obiektywu jest również sensor, a tym samym matryca.
Czynnik 2: rodzaj obiektywu
Gdy już ustalimy, jakie mocowanie będzie pasować do obiektywu wtedy można się zająć wyborem odpowiedniego rodzaju. Przede wszystkim, należy przed zakupem ustalić, czy chcemy zakupić obiektyw stałoogniskowy, czy zoom. Oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety. Przykładowo obiektywy stałoogniskowe potrzebują odpowiedniego kadrowania, co oznacza w praktyce konieczność przemieszczania się fotografa. Jednak kosztem powyższego możemy być pewni zdjęć o najwyższej jakości.
Czynnik 3: jakość obiektywu
W kontekście zakupu obiektywu istotna jest jego tzw. jasność. Aspekt ten determinuje to, jak duży może być otwór. Chodzi o to, że im więcej światła może wpaść do obiektywu, tym fotograf może zrobić lepsze zdjęcia w gorszych warunkach oświetleniowych. Kupując obiektyw z dużym otworem, możemy regulować jasność. Wysoka wartość przysłony wymusi konieczność podnoszenia czułości ISO. To z kolei może się wiązać z nieprzyjemnym szumem na zdjęciu. Specjaliści od sprzętu fotograficznego zalecają, aby obiektyw nie cechował się niższą wartością przysłony niż f/3.