Jak zrobić pierwszy krok w branży fotograficznej?

Jak zrobić pierwszy krok w branży fotograficznej?

By zacząć spełniać się jako profesjonalny fotograf, wcale nie trzeba posiadać dyplomu ukończenia specjalistycznych studiów czy też zdobyć odpowiedniego wykształcenia. Tu liczy się głównie doświadczenie – wypracowana latami praktyki. I chociaż jak najbardziej przydatne mogą okazać się zarówno kursy, jak i szkolenia oraz praktyki fotograficzne (na przykład w trakcie nauki na kierunku technik organizacji reklamy), nawet po nich nikt nie da nam gwarancji osiągnięcia rychłego sukcesu zawodowego. Do wszystkiego musimy dojść sami, ale... jak zrobić ten pierwszy krok?

Dlaczego w ogóle warto być fotografem...?

Żaden fotograf nie bierze się z przypadku ani przymusu; każdy z nas to początkujący zawodowiec, który rozpoczął swoją przygodę, rozwijając w sobie pasję i miłość do zdjęć. Fotografia pozwala uwiecznić ważne chwile naszego życia –poniekąd zatrzymać czas. A kto z nas nie chciałby połączyć przyjemności z pożytecznym, by nie zacząć zarabiać na tym, co kochamy? Fotografowie spełniają marzenia swoje i swoich klientów, ponadto stanowi ogromne pole nie tylko do popisu, ale przede wszystkim rozwoju. Wraz z rozwojem nowoczesnego sprzętu takiego jak obiektywy i bezlusterkowce Canon, powstają nowe techniki fotografii oraz jej gatunki, w których dobrze jest się rozwijać. Do tego fotografia pozwala poznawać nowych ludzi, inaczej patrzeć na świat, widzieć więcej i... podróżować! Czego chcieć więcej?

Od czego zacząć?

To proste! Zacznij od stworzenia swojego portfolio. W tym celu możesz założyć stronę internetową, która będzie stanowiła źródło wiedzy o Tobie – nie tylko galerię najlepszych Twoich prac ukazujących Twój indywidualny styl, ale także zakładkę o tym, jaka jest Twoja historia i jakie doświadczenia masz już za sobą oraz w czym się specjalizujesz. Możesz także na stronie umieścić referencje swoich stałych klientów oraz swój cennik. Jeśli jeszcze nie masz aż tak wielu zdjęć, którymi chcesz się pochwalić – zrób jeden krok w tył i wróć do fotografowania z poziomu pasjonata. Być może jednak niesłusznie się wstydzisz i uważasz swoje prace za niezbyt dobre? Zapytaj, co myślą o nich inni. Dzięki temu nabierzesz pewności siebie i uwierzysz w swój sukces – a to najważniejsze.

Co możesz robić jako fotograf?

Nie musisz otwierać własnego studia i skupiać się na standardowej pracy takiej jak fotografia zdjęć do paszportu czy dowodu osobistego; nie daje to zresztą zachęcająco wysokich zarobków. Niemniej miejsc, w których ktoś będzie chciał skorzystać z Twoich usług, jest naprawdę wiele: począwszy od najpopularniejszych sesji weselnych czy sesji dla osób zajmujących się rękodziełem, chcących sprzedawać swoje produkty w sieci. Możesz także spróbować swoich sił w pracy reporterskiej – w czasopismach, bądź wśród projektantów ubrań, a nawet prowadząc przy okazji fanpejdże firmowe. Możliwości? Praktycznie nieograniczone!