Jak fotografować krajobrazy?
Fotografia krajobrazowa to jedna z najpopularniejszych dziedzin wybieranych przez miłośników zdjęć. To niesamowite hobby jest połączeniem podróżowania i spędzania czasu blisko natury oraz fotografii. Sprawdź, jaki sprzęt będzie potrzebny do fotografowania w plenerze i poznaj podstawowe zasady fotografii krajobrazowej.
Od czego zacząć?
Fotografowanie krajobrazów powinniśmy zacząć od zaopatrzenia się w odpowiedni sprzęt. Nie musi to być najdroższy aparat cyfrowy, jaki uda nam się znaleźć. Powinien być jednak dobrej jakości i z odpowiednią ilością funkcji. Nie wybierajmy na początek zbyt skomplikowanych aparatów. Z pewnością nie wykorzystamy w pełni jego potencjału, a ilość funkcji może nas zniechęcić. Dlatego lepszym rozwiązaniem będzie prostszy model, który ułatwi nam naukę. Najważniejszą rzeczą, niezbędną podczas fotografowania krajobrazu jest statyw. To gadżet, który zdecydowanie ułatwi nam wykonywanie fotografii, zwłaszcza podczas zdjęć nocnych lub przy małej ilości światła. Statyw to po prostu must have każdego fotografa krajobrazów. Oczywiście, różnego rodzaju ustawienia w aparacie mogą zdecydowanie polepszyć jakość zdjęć. Dobrym rozwiązaniem będzie rozpoczęcie kursu fotografii krajobrazowej, podczas którego nauczymy się wielu trików, które sprawią, że nasze zdjęcia będą na najwyższym poziomie.
Złota i niebieska godzina w fotografii
Nie wiesz jak błyskawicznie poprawić jakość swoich zdjęć? Sekretem fotografów jest złota i niebieska godzina. Tak nazywane są fragmenty doby, które są bezsprzecznie najlepszym czasem na robienie zdjęć. Złota godzina związana jest ze słońcem. To fragment dnia, kiedy wschodzi słońce i tuż po nim oraz czas przed zachodem słońca i w trakcie. W tym czasie słońce emituje piękne światło o złotym odcieniu. Warto pamiętać o tym, że ten moment jest dość krótki i może trwać od kilku do kilkudziesięciu minut. Zatem powinniśmy pojawić się na miejscu wcześniej i przygotować na szybkie działanie, aby nie stracić tych cennych minut i w pełni wykorzystać ten czas.. Niebieska godzina natomiast jest to czas przed wschodem i po zachodzie słońca, kiedy słońce nie jest widoczne nad horyzontem. Jest to tak zwany czas półmroku, a fotografie stają się niezwykle klimatyczne. Złota i niebieska godzina to fragmenty dnia, które zdecydowanie warto wykorzystać w fotografii krajobrazowej.
Jak szukać inspiracji?
Fotografia krajobrazowa to niesamowite hobby, które może dawać wiele radości. Inspiracją jest sama natura i zmieniający się cykl doby. Nie zapominajmy także o tym, jak ważne w fotografii krajobrazowej są pory roku. Zmiana kolorów liści czy kwitnące kwiaty mogą być ogromną inspiracją do wielu ciekawych zdjęć. Wielu fotografów stara się podróżować w różne zakątki kraju i świata w poszukiwaniu widoków zapierających dech w piersi, które mogliby uwiecznić na zdjęciu.