Jak dbać o bezlusterkowce? – kilka wskazówek

Jak dbać o bezlusterkowce? – kilka wskazówek

Aparaty fotograficzne, podobnie jak większość urządzeń elektronicznych, wymagają szczególnej ostrożności podczas każdej sesji; niezależnie, czy ta wykonywana była w studio, czy w plenerze. W wyniku niewłaściwej obsługi co delikatniejsze podzespoły mogą ulec uszkodzeniu. Czy istnieje skuteczny sposób ich ochrony...? Tak!

Bezlusterkowce Canon a osłony na obiektywy

Jedną z najczęstszych praktyk, które mogą pomóc Ci w utrzymaniu aparatu w należytym stanie – dzięki czemu będziesz mógł korzystać z niego przez znacznie dłuższy czas – jest należyta ochrona obiektywu. Aparaty hybrydowe, czyli bezlusterkowce – Canon i nie tylko – cechują w pełni wymienne obiektywy z dedykowanym systemem montażowym, co sprawia, że są one narażone na uszkodzenia znacznie bardziej niż stałe obiektywy aparatów kompaktowych. Każdy schowany obiektyw powinien wyposażony być w zaślepkę zarówno przednią, jak i tylną, a na obiektyw zamontowany na aparacie warto założyć również neutralny filtr UV. Ten ochroni szkło przed zarysowaniami w czasie trwania sesji.

Zestawy czyszczące z pełnym wyposażeniem

Zasada jest prosta: Zawsze utrzymuj obiektyw oraz body w czystości, i nie chodzi wcale o przecieranie śladów po palcach czy polerowanie ekranu poglądowego. Raz na jakiś czas rozkręć urządzenie, nie zapominając o szkle; to szczególnie ważne w przypadku bezlusterkowców oraz lustrzanek –  w obu przypadkach demontowany obiektyw jest bardziej złożony i wymaga lepszej konserwacji. Przeczytaj instrukcję obsługi, aby dowiedzieć się, jak go zakonserwować lub skorzystaj z pomocy specjalistów. Pamiętaj, że każdy profesjonalny zestaw czyszczący nie składa się tylko ze szmatki i płynu; sprawdź oferty, które w swoim zestawie posiadają również takie elementy jak gruszka do przedmuchiwania oraz pędzelek.

Bateria kontra słońce

Ochronę aparatu stanowić może również dedykowana torba na aparat, a w wielu przypadkach dopasowany case, wraz z paskiem na nadgarstek. Ważne jest prawidłowe przechowywanie sprzętu wtedy, gdy nie jest on używany przez dłuższy czas. Wyjmij z niego baterię, którą – tak jak aparat – trzymaj w suchym miejscu; możesz wykorzystać paczuszki żelu krzemionkowego, aby zapobiec kondensacji.

A kiedy już przyjdzie Ci użyć aparatu w czasie sesji plenerowej? Koniecznie dopasuj się do pogody. Chroń aparat przed deszczem i silnym wiatrem, ale i słońcem – nigdy nie przetrzymuj go w bezpośrednim świetle słonecznym ani w samochodzie, gdy ten jest faktycznie gorący. Dlaczego...? Ponieważ  skierowanie obiektywu aparatu na silne światło słoneczne przez dłuższy czas może uszkodzić czujnik. Jego wymiana jest i kosztowna, i czasochłonna, często zresztą nieopłacalna, więc... – nie ryzykuj!