Fotografowanie w ruchy – nie jest to takie trudne
Chcesz wiedzieć, jak uchwycić ruch w fotografii? Chcesz tworzyć zdjęcia ruchome, które zapierają dech w piersiach? Poznaj kilka niezawodnych technik. Zapraszamy do lektury!
Powody, dla których warto uchwycić ruch
Początkujący fotografowie prawdopodobnie widzieli urzekające zdjęcia, które uchwyciły ruch. Istnieje kilka sposobów na osiągnięcie tych zdjęć, a każdy z nich ma nieco inny cel. Czasami istnieje potrzeba rozmycia pewnych elementów obrazu, przy jednoczesnym ostrym skupieniu się na kilku obiektach na pierwszym planie. Innym razem możesz chcieć wszystko zamrozić lub rozmazać. Kierunek, który wybierzesz, zależy od celu zdjęcia. Wielu fotografów rejestruje ruch tylko po to, by pokazać, że obiekt się porusza. Ale są też inne powody, aby to zrobić. Ruch może komunikować nastrój. Drzewa szeleszczące na wietrze sugerują spokój, a tłumy ludzi na ruchliwym bloku miejskim sugerują pośpiech. Możesz także użyć ruchu, aby wyeliminować w scenie elementy, które mogą rozpraszać widza. Na przykład możesz chcieć sfotografować osobę stojącą na rogu chodnika, gdy za nią przejeżdżają samochody. Zamazując wszystko poza głównym tematem (tj. mężczyzną na rogu), możesz wyeliminować potencjalne rozproszenia i skupić uwagę widza.
Dwie podstawowe techniki rejestrowania ruchu w fotografii
Czas otwarcia migawki używany podczas fotografowania sceny odgrywa kluczową rolę w uchwyceniu ruchu na zdjęciu. Im krótszy czas otwarcia migawki, tym ostrzejsza ostrość na obiekcie. Z drugiej strony dłuższy czas otwarcia migawki spowoduje rozmycie poruszającego się obiektu. Są tutaj dwa główne podejścia. Jednak oprócz odpowiednich technik fotografii będziesz potrzebował wysokiej klasy sprzętu. Sony A7 III body to sprzęt, który sprosta ty wymaganiom.
Zamazany obiekt z ostrym tłem
Załóżmy, że fotografujesz pędzący pociąg na tle ściany drzew. Możesz rozmazać pociąg, pozostawiając ostre drzewa. Spowoduje to natychmiastowe poinformowanie widza, że pociąg porusza się szybko. Aby to osiągnąć, użyjesz długiego czasu otwarcia migawki. Często można zobaczyć tę technikę stosowaną w nocnych zdjęciach z reflektorami samochodowymi przecinającymi obraz.
Rozmyte tło z ostrym obiektem
Ta druga technika utrzymuje ostrość obiektu, gdy tło jest rozmyte. Korzystając z naszego przykładu pociągu, pociąg byłby w centrum uwagi, a ściana drzew byłaby zamazana, tym samym przekazując ruch pociągu. Podobnie jak w przypadku pierwszej metody, musisz użyć długiego czasu otwarcia migawki. Jednak, zamiast używać statywu, będziesz przesuwać aparat wzdłuż kierunkowej ścieżki obiektu.