Fotografia close-up, makro- i mikrofotografia. Co je różni?

Fotografia close-up, makro- i mikrofotografia. Co je różni?

Choć na pierwszy rzut oka wszystkie zdjęcia obiektów „z bliska”, przedstawiające obiekt ten w powiększeniu, mogą wydawać się fotografiami makro – sprawa wcale nie jest tak prosta. Istnieją różne rodzaje zdjęć, a sama makrofotografia to tylko jedna z możliwych dziedzin. Czym więc różni się od mikrofotografii i od zdjęć w stylu „close-up”? Już tłumaczymy!

Zdjęcia „close-up”, czyli…

Zdjęcia wykonane w przybliżeniu. Pojęcie close-up photograophy w polskim języku tłumaczone jest zwykle jako fotografia zbliżeniowa. Aparaty kompaktowe, bezlusterkowce, lustrzanki, a nawet aparaty telefoniczne zwykle wyposażone są w możliwość zoomowania (choć w przypadku bezlusterkowców i lustrzanek wszystko zależy od obiektywu zmiennoogniskowego), czyli przybliżania i powiększania obiektów. Zdjęcia zbliżeniowe to więc najprostsze rodzaje zdjęć; oddają obiekt z bliska, ale – w przeciwieństwie do fotografii makro – nie skupiają się na detalu i nie wymagają wysokojakościowego sprzętu. Takim zdjęciem może być okładka książki, wykadrowane zdjęcie dłoni z pierścionkiem zaręczynowym, zdjęcie parującego kubka kawy lub ulubionej potrawy na talerzu. Żaden z tych przykładów nie oddaje jednak detalu i jego faktury, więc nie będzie zdjęciem makro.

Fotografia makro – dla zaawansowanych

W fotografii pojęcie makro odnosi się do sytuacji, w których rozmiar obrazu widocznego na zdjęciu w aparacie jest równy bądź większy niż rozmiar realnego obiektu. Zdjęcie takie uzyskasz, korzystając z zaawansowanego sprzętu (mogą to być zarówno nowoczesne bezlusterkowce Canon, jak i profesjonalne lustrzanki, sporo zależy również od obiektywu i jego ostrości oraz możliwości zoomowania). Może to być na przykład chropowata struktura skórki owoców lub włoski czy czułki owadów. Zdjęcie zbliżeniowe przedstawi po prostu kwiat, a zdjęcie makro – fakturę jego płatków. Zdjęcie zbliżeniowe przedstawi po prostu kubek, a zdjęcie makro – kroplę napoju na kubku, na zdjęciu większą, niż jest ona w rzeczywistości.

Mikrofotografia – jaka? dla kogo?

To najtrudniejsza i wymagająca naprawdę zaawansowanego sprzętu dedykowanego profesjonalistom. Mikrofotografia przedstawia świat niewidoczny dla odbiorcy ”gołym okiem”. Zdjęcie makro kropli musi być przybliżone, jednak kroplę tę, choć małą, nadal jesteśmy w stanie dostrzec na kubku. Tymczasem mikrofotografia dotyczy powiększeń przekraczających możliwości sprzętu do makrofotografii i przedstawi strukturę wewnętrzną kropli. Na rynku nie istnieją (być może jeszcze…) obiektywy do mikrofotografii; by wykonywać takie zdjęcia, potrzebny będzie Ci… mikroskop.