Dlaczego warto postawić na hybrydowe aparaty fotograficzne?

Dlaczego warto postawić na hybrydowe aparaty fotograficzne?

Aparaty fotograficzne hybrydowe, a w więc tak zwane bezlusterkowce, różnią się od lustrzanek cyfrowych, a gorąca debata o tym, co wybrać, może spędzać niektórym sen z powiek. Jeśli więc zastanawiasz się, na co zdecydować się zarówno wtedy, gdy dopiero co rozpoczynasz swoją przygodę z fotografią, jak i gdy zdążyłeś już „łyknąć” nieco tematu – wpis ten przygotowaliśmy właśnie z myślą o Tobie!

Aparaty fotograficzne hybrydowe, czyli jakie…?

Aparaty bezlusterkowe, zwane także hybrydami, to dość młode rodzeństwo zarówno lustrzanek, jak i aparatów kompaktowych. Obecnie stanowią także najlepiej sprzedające się aparat – ze względu na ich poręczność oraz lekkość i wygodę użytkowania, ale również z uwagi na czujnik obrazu zapewniający zdjęcia lepszej jakości. W przeciwieństwie do kompaktów, aparaty fotograficzne bezlusterkowe mają możliwość wymiany obiektywu. Możesz zamontować w nich zarówno jasne „stałki”, obiektywy portretowe czy zmiennoogniskowe i szerokokątne, a nawet telezoomy – rynek obiektywów do hybryd jest tak bogaty, że z łatwością znajdziesz szkło dostosowane do własnych potrzeb i możliwości.

Małe jest… wygodne!

Aparaty bezlusterkowe, zwane także hybrydami, w porównaniu z lustrzankami są po prostu lżejsze. Cechuje je brak lustra, co wpływa na bardziej dogodną wagę body oraz jego poręczność; bez problemu zmieścisz go w kieszeni, a gdy chcesz wybrać się na bardziej zaawansowaną sesję – miejsce w poręcznej torbie możesz przeznaczyć na dodatkowe obiektywy. Ponadto warto mieć na uwadze, że hybrydy wyświetlają obraz przez obiektyw elektronicznie – na ekranie lub przez wizjer elektroniczny. To ułatwia sprawę, dlatego szczerze polecamy ten typ aparatu dla osób, które dopiero co zaczynają interesować się fotografią i rozumieć specyfikacje oraz parametry urządzeń.

Poza lekkością użytkowania warto docenić również szybkość nowoczesnych hybryd. Liczba klatek na sekundę zwiększa się zastraszająco szybko z modelu na model, a nagrywanie w 4k sprawia, że z pomocą hybrydy możesz wyprodukować więcej niż profesjonalny videopodcast na YouTube.

Świetny tryb auto dla „świeżaków” i fotografów wakacyjnych

Każdy aparat hybrydowy posiada szereg możliwości ustawień ręcznych, które nie kończą się na opcjach standardowych, dostępnych nawet w telefonach komórkowych. Przesłona, wartość ISO czy czas otwarcia migawki to podstawowe ustawienia, którymi w hybrydzie możesz „bawić się” do woli, a gdy coś pójdzie nie tak – zresetować je wartości podstawowych. Aparaty fotograficzne hybrydowe pozwalają uczyć się fotografii, ale i świetnie sprawdzą się w rękach osób fotografujących okazjonalnie, którzy nie czują potrzeby rozwijać umiejętności. Fotografów tak zwanych „niedzielnych” zaskoczy doskonały tryb auto. Dzięki inteligentnemu oprogramowaniu urządzenie samo dostosuje ustawienia do sytuacji, a nam przyjdzie jedynie… cyknąć. Więc: cykajmy do woli!