Dlaczego aparat fotograficzny warto wypożyczyć…?
Niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalistą, czy też laikiem rozpoczynającym dopiero przygodę z fotografią – bez aparatu nie możesz ani pracować, ani rozwijać swoich pasji. Jednak rynek pełen jest sprzętu w nierzadko wysokiej cenie i coraz trudniej wybrać konkretny model. Czy w takim wypadku warto aparat…wypożyczyć?
Wypożyczenie aparatu. Co najpierw musisz wiedzieć?
Wypożyczanie aparatu fotograficznego ma wiele zalet, ale wiąże się również z pewnymi warunkami, zależnymi od polityki firmy wypożyczającej. Choć sprzęt będzie ubezpieczony, przy jego ewentualnym zniszczeniu pracownicy i tak mogą obciążyć nas kosztami, jeśli warunki ubezpieczenia nie będą obejmować tego konkretnego rodzaju zniszczeń. Sprzętu wypożyczonego nie możemy również zgubić, ponadto ponosimy za niego opłatę rosnącą proporcjonalnie do czasu wypożyczenia. A jednak w przypadku gdy chcemy sprawdzić aparat lub chwilowo zastąpić nasz własny – bo na przykład wylądował w serwisie – wypożyczenie jest rozwiązaniem wręcz wskazanym. Dlaczego?
Bezlusterkowce wypożyczone amatorom
Każdy amator pasjonujący się fotografią i chcący rozwijać swoje umiejętności, często spotyka się ze ścianą w postaci braku profesjonalnego sprzętu. Przez to trudno mu ocenić, czy byłby w stanie samodzielnie korzystać z pełnych możliwości lepszego i droższego sprzętu. Bezlusterkowce (Canon i nie tylko) to wciąż nowe aparaty dostępne na rynku i nie o wszystkich modelach pojawiają się od razu recenzje. Zresztą często te tylko bardziej zachęcają nas do kupna. Na szczęście koszt wypożyczenia zazwyczaj jest dużo niższy niż koszt zakupu nowego sprzętu, tym bardziej gdy bezlusterkowce opierają swoje działanie o wymienne obiektywy, a więc i one muszą wchodzić w skład zestawu. Wypożyczanie pozwala przekonać się o nowych możliwościach oraz o tym, czy polubisz się z takim aparatem, korzystając wcześniej tylko z tradycyjnych kompaktów lub aparatu telefonicznego.
Wypożyczanie sprzętu profesjonalistom
Wypożyczalnie nie są jednak dedykowane tylko amatorom żądnym wiedzy. Bez znaczenia, czy zawodowo zajmujesz się fotografią portretową, reportażową czy pracujesz jako fotograf ślubny – Twój sprzęt to Twoje niezbędne narzędzie pracy. Wypożyczalnie chętnie wychodzą naprzeciw oczekiwaniom zawodowców, których sprzęt akurat znajduje się w serwisie, na przykład na przeglądzie i czyszczeniu. Ponadto wielu fotografów tradycyjnie mając swój aparat w użyciu, często mimo to wynajmuje dodatkowy – właśnie na chociażby sesje weselne – by w razie uszkodzenia swojego modelu, nie przerywać pracy, lub nawet fotografować co ważniejsze momenty z dwóch perspektyw. Jeśli zysk z imprezy o takim poziomie zaangażowania jest wyższy niż koszt wynajmu i po prostu dla nas opłacalny – nie trzeba się zastanawiać!