Dlaczego aparat cyfrowy kompaktowy to najlepszy wybór dla dziecka? [offline]

Dlaczego aparat cyfrowy kompaktowy to najlepszy wybór dla dziecka? [offline]

Zarówno profesjonaliści, jak i pasjonaci fotografii uwielbiają lustrzanki cyfrowe, choć ich serca coraz częściej skradać mogą również lżejsze i wygodniejsze bezlusterkowce. Ani jeden rodzaj aparatów, ani drugi nie należy go najtańszych, a już na pewno nie do najprostszych w użyciu. Co więc pozostaje dla naszych dzieci...? Oczywiście, że kompakt!

Aparat cyfrowy kompaktowy, czyli: „wyceluj i strzelaj”

I wcale nie ma co mówić o tym z pewną dozą cynizmu; aparat kompaktowy to najwygodniejszy i najprostszy w obsłudze aparat cyfrowy, idealnie sprawdzający się jako urządzenie, wraz z którym wprowadzisz swoją pociechę w ten cudowny świat fotografii. Dlaczego? Przede wszystkim kompakty oferują wystarczającą, całkiem wysoką jakość. Dziś ich matryce mogą być tak jakościowe, jak te w lustrzance cyfrowej, a często jedyną różnicę stanowi brak możliwości wymiany szkła, czyli obiektywu. Nie jest to jednak przeszkoda dla dzieci, które zanim wypłyną na głęboką wodę, będą musiały dogłębnie poznać specyfikację i możliwości kompaktu – poznać, czym jest ISO czy przesłona, wpierw głównie bazując na prostym trybie auto. Wierz nam – to im wystarczy!

Kompakt – cena gra rolę

Podczas gdy drogie lustrzanki cyfrowe zawierają system lustra i pryzmatu – co czyni je dużymi i ciężkimi – kompaktowe aparaty cyfrowe są mniejsze i pozbawione lustra, a zatem lekkie i poręczne w przenoszeniu. Oczywiście hybrydy, czyli tak zwane bezlusterkowce, również są lekkie i zmieszczą się w kieszeni, jednak ich cena jest już porównywalna do ceny lustrzanek wysokiej klasy. Aparat kompaktowy uzupełnia więc pewną niszę poświęconą dzieciom, młodzieży oraz fotografom okazjonalnym – jest i wygodny, i lekki, i tani. Nie wiedząc, jak właściwie sprawdzi się w rękach naszej pociechy, nie musimy obawiać się, iż na uszkodzonym sprzęcie stracimy sporo pieniędzy.

Jaki jeszcze powinien być kompakt dla dziecka?

Przede wszystkim zabezpieczony – przechowywany w etui z dołączoną smyczą oraz przywieszonym do obiektywu dekielkiem. Do tego dobrze, by wybierać spośród sprzętów wstrząso– oraz wodoodpornych. Przed zakupem upewnij się również, że w aparacie zastosowano możliwość zmiany parametrów takich jak przesłona, wartość ISO czy czas otwarcia migawki oraz że dołączony do kompaktu obiektyw jest względnie „jasny”. Ostatecznie nie zapomnij również o gratkach dedykowanych dzieciom – wybierz sprzęt z wbudowaną siecią Wi-Fi, możliwością zdobienia zdjęć i dodawania filtrów oraz aplikacją łączącą urządzenie np. z telefonem. Zanim się obejrzysz – właśnie to opanuje Twoja pociecha.