Czy w dalszym ciągu opłaca się kupować aparaty cyfrowe? To zależy!

Czy w dalszym ciągu opłaca się kupować aparaty cyfrowe? To zależy!

Czy dziś, w dobie smartfonów z potężną 50-megapikselowa matrycą warto jeszcze kupować aparaty cyfrowe? Postanowiliśmy sprawdzić to dla Was, więc w tym artykule dzielimy się naszymi przemyśleniami i wnioskami. Jeżeli więc aktualnie przymierzasz się do zakupu aparatu cyfrowego lub smartfona z solidnym aparatem to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie – zapraszamy do lektury!

Podręczny komputer i aparat w jednym

Smartfon to urządzenie, które zrewolucjonizowało branżę technologiczną – podręczny komputer, mogący wykonywać połączenia a do tego robić zdjęcia w przyzwoitej jakości. Nic więc dziwnego, że obecnie coraz więcej posiadaczy smartfonów (czyli prawie każdy) zastanawia się nad sensem zakupu kolejnego sprzętu, czyli aparatu cyfrowego. Cóż – już samo pojawienie się pierwszych smartfonów na rynku miało ogromny wpływ na kształtowanie się branży fotografii cyfrowej. Dziś większość gigantów z tej branży ukierunkowuje swoje produkty na profesjonalistów. Produkcja aparatów dla zwykłego użytkownika po prostu przestała mieć sens – urządzenia te zazwyczaj są cięższe i większe od smartfonów a ponadto ich funkcje ograniczają się wyłącznie do robienia zdjęć. I tak to prawda – jeżeli mowa o segmencie aparatów nieprofesjonalnych, to bez dwóch zdań smartfony mają w nim przewagę.

Jakość ceniona przez profesjonalistów

Z drugiej jednak strony nie sposób nie zauważyć różnicy w średnicy obiektywu tych dwóch urządzeń – w tej kategorii zdecydowanie wygrywa smartfon. Im większy obiektyw, tym lepiej naświetlone i bardziej szczegółowe zdjęcie. Dlatego nawet najnowsze modele smartfonów nie wykonają zdjęć w takiej jakości, jak lustrzanki Nikona, zaawansowane kompaktówki Kodaka czy nawet bezlusterkowce Canon, Sony, czy jakiejkolwiek innej marki. Zdjęcia wykonane obydwoma urządzeniami na pierwszy rzut oka mogą wyglądać podobnie na ekranie komputera – różnicę jednak zobaczymy po powiększeniu. Te, wykonane aparatem z obiektywem o dużej ogniskowej mogą się nawet nadawać na wielkoformatowe wydruki – w przypadku dużej ogniskowej, wydrukujemy je nawet na billboardach. Jeżeli z kolei mowa o zdjęciach wykonanych smartfonem, to nie pomoże im nawet 50-megapikselowa matryca. Różnica jakości będzie tym bardziej widoczna, im bardziej powiększymy zdjęcie. Tak więc jeżeli szukasz aparatu do fotografowania ciekawych chwil z życia i takiego, który będzie zawsze pod ręką, to zakup smartfona z solidnym aparatem jest dobrym wyborem. Jeżeli natomiast chcesz profesjonalnie zająć się fotografią, to jako narzędzie do robienia zdjęć wybierz aparat cyfrowy.