Co wziąć pod uwagę, kupując aparat fotograficzny?

Co wziąć pod uwagę, kupując aparat fotograficzny?

Inwestycja w nowy aparat fotograficzny to nie prosta sprawa, dlatego zanim zdecydujemy się na konkretny model, powinniśmy zaczerpnąć informacji o nim oraz o jego modelach konkurencyjnych. Wziąć pod uwagę warto na pewno kwestie kluczowe: parametry sprzętu i dostępne funkcje – wszystko po to, by dobrać sprzęt dostosowany do naszych potrzeb i umiejętności. Czyli... co dokładnie?

ISO, przesłona i nie tylko

Do podstawowych funkcji, na które zwrócić powinniśmy szczególną uwagę, są ustawienia ISO. To ich odpowiednie ustawienie sprawia, że zdjęcia możemy wykonywać w najróżniejszych warunkach. Im wyższe możliwości manewrowania tym ustawieniem – tym lepiej, o ile tego właśnie potrzebujemy. Podobnie jest zresztą z ustawieniami dotyczącymi: przesłony, balansu bieli, migawki. Dla przykładu Sony A7 III (body plus choćby i prosty obiektyw zmiennoogniskowy, tzw. kitowy) może pochwalić się naprawdę świetnymi parametrami rzutującymi na wysokojakościowe efekty końcowe naszych fotografii. Nie jest to jednak sprzęt dla kompletnych laików, ponieważ mnogość dostępnych w nim opcji może przytłoczyć, jeżeli nie chcemyw wychodzić poza bezpieczne ramy cykania w trybie auto. Wtedy też spokojnie zdecydować możemy się na tańszy aparat bezlusterkowy bądź nawet kompaktową cyfrówkę.

Lekkość i komfort w Twojej dłoni

Dobrze jest przed zakupem udać się do salonu oferującego sprzęt fotograficzny, by wcześniej chociaż trochę aparat potrzymać. Nic dziwnego – w końcu zamierzamy realizować z nim swoje pasje i na nim pracować, nieraz i przez wiele godzin dziennie. I znów powróćmy do przykładowego Sony A7 III. Body tego modelu trzyma się wygodnie, ergonomiczne przyciski znajdują się w odpowiednim miejscu, czyniąc aparat wygodnym i prostszym w użyciu, ponadto jako że bezlusterkowiec to nie lustrzanka, sam w sobie waży znacznie mniej. Taki aparat możemy zabrać ze sobą praktycznie wszędzie, bo nie zajmie zbyt wiele miejsca i z małym obiektywem stałoogniskowym zmieści się nawet w kieszeni.

Nie tylko zdjęcia

Dziś żaden aparat fotograficzny, nawet ten w telefonie komórkowym, nie służy jedynie do cykania efektywnych zdjęć; z łatwością nagrasz nim półamatorski filmik na YouTube – czy to recenzję nowego filmu Marvela, czy relację z podróży. Niestety – im wyższe parametry świadczące o wysokiej jakości, tym wyższa cena, ale jeśli naprawdę planujesz zaangażować się w twórczość video, nie ma co oszczędzać. Nowoczesne aparaty bezlusterkowe pozwalają realizować swoje wizje w najlepszej jakości 4K, w której obraz jest stabilny i czysty, bez szumów oraz zakłóceń. Tak więc jeśli zamierzasz zakupić nowy aparat – jego możliwości, Twoje doświadczenie, wygoda oraz wysoka jakość nagrań video stanowią te rzeczy, na które po prostu musisz zwrócić uwagę.

Choć... jest jeszcze jedna, i zdecydowanie jest nią żywotność baterii. Bez niej – ani rusz!