Aparat fotograficzny na wakacje – czym kierować się przy wyborze?

Aparat fotograficzny na wakacje – czym kierować się przy wyborze?

Zdjęcia wykonane nawet najlepszym smartfonem nie są w stanie dorównać tym, jakie wykonamy dobrym aparatem fotograficznym. Z kolei niewątpliwą zaletą smartfonów są ich niewielkie gabaryty. Dziś więc postanowiliśmy przyjrzeć się nieco bliżej segmentowi kompaktowych aparatów fotograficznych. Jaki aparat na wakacje wybrać najlepiej? Z pewnością taki, którym zrobisz świetne zdjęcia i bez problemu zmieścisz go do plecaka czy torebki!

Kompaktowe aparaty fotograficzne

Żyjemy w dobie stałego rozwoju technologicznego – doskonale odzwierciedlają to katalogi producentów aparatów fotograficznych. Dziś zdjęcia wykonane niewielkim kompaktem w niczym nie ustępują tym, które kiedyś mogliśmy wykonać jedynie lustrzanką. Czym właściwie jest wspomniany kompakt? To tak zwany aparat all in 1, do którego w przeciwieństwie do lustrzanki nie dołączamy dodatkowych obiektywów. Taki aparat zajmuje dużo mniej miejsca – przede wszystkim nie potrzebujemy specjalnej torby z wnętrzem dostosowanym do transportowania delikatnych obiektywów. Wśród kompaktów znajdziemy większe i mniejsze modele o różnych parametrach. Sprawy nie ułatwia fakt, że segment aparatów kompaktowych jest jednym z tych, w którym znajdziemy największą gamę modelową. Jak w takim razie wybrać aparat fotograficzny, który spełni nasze oczekiwania?

Kompaktowy aparat fotograficzny na wakacje – czym się kierować?

Obiektywy aparatów fotograficznych znacząco różnią się od tych, które stosowane są w telefonach. Kilkanaście Mpx powinno okazać się optymalną wartością, pod warunkiem że wybierzemy model z obiektywem od dużej ogniskowej średnicy. Warto przed zakupem wybranego aparatu sprawdzić przykładowe zdjęcia wykonane tym modelem – znajdziesz je w internecie po wpisaniu frazy „[model aparatu] sample photos”. Z pewnością warto wybrać aparat z dużym, szerokokątnym obiektywem. Zwróć też uwagę na tryby – dobrze, jeżeli wśród nich znajdzie się tryb zdjęć widoków, tryb nocny czy tryb zdjęć w ruchu.

Uniwersalne baterie czy dedykowany akumulator?

Jaka bateria do aparatu fotograficznego? Wśród setek modeli kompaktowych aparatów fotograficznych znajdziemy te, które jako źródło zasilania wykorzystują uniwersalne baterie lub akumulatorki oraz te z dedykowaną baterią. Jeżeli szukasz aparatu na wakacje, to o wiele lepiej sprawdzi się ten na uniwersalne baterie – częste robienie zdjęć może rozładować baterię aparatu. Wybierając aparat z dedykowaną baterią najlepiej zawsze mieć przy sobie dodatkowy egzemplarz, który po pierwsze kosztuje, a po drugie zajmuje dodatkowe miejsce w plecaku czy torbie.