3 minuty - jak dużo jest to pracy?

3 minuty - jak dużo jest to pracy?

YouTube generuje niesamowite liczby użytkowników. Szczególnie dużą popularnością cieszą się teledyski muzyczne. Na polskiej scenie widać to szczególnie w przypadku utworów z gatunku hip-hop oraz pop. Chociaż my widzimy zaledwie efekt końcowy, to jednak ilość pracy i wysiłku wielu osób w ten performance aż trudno zliczyć.

Jakość nagrania

Paradoksalnie dźwięk wcale nie należy do najważniejszych kwestii. Nagrywany jest on w specjalnie wytłumionym studiu, a ścieżka dodawana jest poprzez programy graficzne do filmu. W gestii piosenkarki lub piosenkarza pozostaje ruszanie ustami w sposób odpowiadający tekstowi oraz rytmowi kawałka. Klucz leży w jakości nagrania. Kamery cyfrowe najwyższej generacji chwytają każdy, nawet pozornie nieistotny detal w czasie kręcenia klipu. Obecny widz jest bardzo wymagający, dlatego nic nie może zostać pozostawione przypadkowi pod kątem technicznymi. Nie można również zapominać o operatorach tychże kamer, którzy muszą chwytać każde ujęcie pod takim kątem, żeby wyciągnąć z niego jak najlepszy efekt.

Reżyseria i scenariusz

Wielu osobom może nie mieścić się w głowie fakt, jak długo przed pierwszym klapsem na planie trwa zarys koncepcji i przygotowywanie się do wprowadzenia go w życie. W dzisiejszych czasach artyści mają bardzo wysokie wymagania nie tylko wobec technikaliów, ale również samej koncepcji oraz swojej roli. W dużej liczbie przypadków wykorzystuje się celebrytów całkowicie niezwiązanych z branżą muzyczną. W założeniu takie osoby mają przyciągnąć nowych odbiorców i sprawić, żeby przedstawiciel zupełnie innej grupy docelowej stał się naszym słuchaczem. Wiele godzin pracy nad storytellingiem pokazanym nie tylko poprzez tekst, ale również obraz stanowi wspólny wysiłek dużej liczby osób nie tylko z wytwórni, ale także z zewnętrznych agencji współpracujących na wielu płaszczyznach.

Odpowiednia promocja

Potęga mediów społecznościowych daje artystom niesamowicie efektywną platformę, z której warto umieć korzystać przy rozpropagowaniu swoich materiałów video. Istnieje bardzo duża liczba możliwości, w jaki sposób możemy zaprezentować swój kawałek. Duża liczba artystów prowadzi bardzo przemyślaną kampanię, z dokładnymi datami premier swoich piosenek. Ich odbiorca jest wtedy przygotowany, że na przykład w każdy wtorek udostępniany jest nowy utwór z nadchodzącej płyty. Zdarzają się jednak tacy piosenkarze, których działania wyglądają na impuls. Nagle w środku nocy możesz dostać powiadomienie, że Twój ulubiony artysta właśnie dodał film na YouTube.